Kiedy Twoje dziecko ma otwartą buzię..

15 listopada


... może to oznaczać niemałe problemy. Zwróćcie na to uwagę i spróbujcie znaleźć przyczynę


Dzieci, które bawią się z otwartą buzią, słuchają z otwartą buzią, oglądają z otwartą buzią, w przyszłości w większości będą mieć problemy z wymową. Dlaczego? Bo język nie jest w naturalnej pozycji. Co to znaczy? Wyjaśniam.
Kiedy buzia jest zamknięta, język przyklejony jest do podniebienia. Możesz sam (a) spróbować. Zamknij buzię i zastanów się, jakie jest teraz położenie Twojego języka. Język powinien być uniesiony. Bardzo dobrze to widać u noworodka. Noworodek, który ma zamkniętą buzię, cały język ma przyklejony do podniebienia, wystarczy mu delikatnie odchylić żuchwę, by to zobaczyć. To jest prawidłowe ułożenie języka. A takie ułożenie ma później wpływ na ssanie, żucie, mówienie.
Nos - naturalny filtr powietrza
Jeśli Twoje maleństwo ma otwartą buźkę, język wkłada między zęby, nie pionizuje go i tym samym nie ćwiczy, mięśnie języka są słabsze, takie ułożenie utrwala się i dziecko w wieku pięciu lat może się na przykład seplenić albo nie wymawiać głosek, które wymagają uniesienia języka do góry np. <l>, <sz>, <r>.
Na początek uważnie przypatrz się swojemu dziecku. Kiedy zauważysz, że buzia jest otwarta, odpowiedz sobie na kolejne pytanie. Czy dziecko nie ma właśnie infekcji? Jeśli ma zatkany nosek, wiadomo, że będzie oddychać buzią, dlatego ją otwiera. Jeśli infekcje zdarzają się rzadko, a kiedy jest zdrowe buzię domyka, najprawdopodobniej nie ma się czym martwić. Ale gdy choruje często, buzia jest otwarta, tworzy się błędne koło.
Dziecko oddychając przez nos, oczyszcza powietrze. To taki naturalny filtr. Kiedy oddycha buzią, może być częściej narażone na infekcje. Prawidłowy tor oddechowy jest przez nos.
Trzeci migdałek
Dziecku, które oddycha częściej buzią, należy kontrolować migdałki. Może się okazać, że nie domyka ust właśnie z powodu trzeciego migdałka lub z powodu powiększonych migdałków.
Spróbujcie również zwrócić uwagę na to, czy dziecko ma symetryczne usta, czy kąciki ust nie opadają do dołu. Może to świadczyć o nieprawidłowym napięciu.

Dziś wieczorem kolejny wpis dotyczący otwartej buzi dziecka. Tym razem dowiecie się, co robić, kiedy dziecko ma otwartą buźkę.Podam również kilka przykładowych ćwiczeń.

Podobne wpisy

0 komentarze

Popular Posts