Europejski Dzień Logopedy. Rodzicu, zapisz się na bezpłatne konsultacje

28 lutego

Zbliża się Europejski Dzień Logopedy. Z tej okazji mnóstwo gabinetów w całej Polsce organizuje bezpłatne konsultacje. To świetna okazja dla rodziców, żeby sprawdzić, czy mowa ich pociechy rozwija się prawidłowo.


Drodzy Rodzice, zachęcam Was do wypełnienia poniższego kwestionariusza. Podobny będziemy mieć podczas konsultacji. Jeśli przynajmniej na trzy z tych pytań odpowiecie przecząco a na kilka innych "RZADKO", to warto znaleźć w swoim mieście specjalistów, którzy w najbliższych dniach oferują bezpłatną pomoc.
Kwestionariusz mogą wypełnić rodzice dzieci, które ukończyły 18 miesiąc życia. Wiele z umiejętności, o które pytamy, pojawia się wcześniej. Należy sobie również odpowiedzieć na pytania: czy dziecko długo ogląda telewizję lub korzysta z urządzeń elektronicznych, czy dziecko je codziennie coś słodkiego, czy dziecko często ma infekcje górnych dróg oddechowych, czy dziecko często ma otwartą buzię, czy dziecko ma problemy z jedzeniem (toleruje tylko niektóre konsystencje lub smaki)? W tym przypadku niepokojące są odpowiedzi twierdzące.
Zatem do dzieła, drodzy Rodzice, zapraszamy do konsultacji. Pamiętajcie, im wcześniej rozpoznamy niepokojące sygnały, tym większą szansę dajemy na powodzenie terapii - zgodnie z wiedzą o plastyczności dziecięcego mózgu. Do logopedy można wybrać się już z niemowlaczkiem


Pytanie
Odpowiedź
Czy dziecko reaguje na imię?
TAK/NIE/RZADKO
Czy dziecko potrafi odmówić rzeczy lub wykonywania czynności?
TAK/NIE/RZADKO
Czy dziecko wskazuje palcem na przedmioty, które je interesują?
TAK/NIE/RZADKO
Czy dziecko podąża za wskazaniem?

TAK/NIE/RZADKO
Czy dziecko podchodzi do dorosłego, by o coś zapytać?

TAK/NIE/RZADKO
Czy dziecko podchodzi do dorosłego, by zakomunikować, że coś je zainteresowało?
TAK/NIE/RZADKO
Czy dziecko, które otrzymuje coś nowego, chce to pokazać?

TAK/NIE/RZADKO
Czy dziecko rozumie, co się do niego mówi? (czy wskazuje w książeczce wybrane przedmioty, czy rozumie polecenia)

TAK/NIE/RZADKO
Czy występują u dziecka zaburzenia w odbiorze bodźców (wzrokowych, słuchowych, dotykowych)


Czy dziecko nawiązuje kontakt wzrokowy?

TAK/NIE/RZADKO
Czy dziecko utrzymuje kontakt wzrokowy?

TAK/NIE/RZADKO
Czy dziecko używa mowy do komunikacji?

TAK/NIE/RZADKO


Czy dziecko prosi o pocieszenie?

TAK/NIE/RZADKO
Czy dziecko bawi się w akuku, udawanie?

TAK/NIE/RZADKO


W tym roku będę prowadzić konsultacje w Stowarzyszeniu Karuzela, gdzie pracuję. Zaproszenie przyjęły  bardzo cenione neurologopedki - Kasia Rogala oraz Karolina Trybuła-Tokarska, ogromnie jestem im za to wdzięczna. One również będą konsultowały maluchy. Będzie z nami także Magdalena Pawelec, doświadczony pedagog Karuzeli.  Sprawdzimy, czy dzieci rozwijają się prawidłowo, czy nie są zagrożone zaburzeniami mowy i/lub komunikacji. Konsultacje odbywają się w sobotę (3. marca), szczegóły na FB na profilu Karuzeli oraz moim.

Podobne wpisy

0 komentarze

Popular Posts