Migdały dwa i ten trzeci

01 grudnia

Powiększone migdały u dziecka. Wycinać czy zostawić? Na to pytanie próżno szukać odpowiedzi na blogu. O tym decyduje przede wszystkim lekarz laryngolog. Ale napiszę troszkę, jak wszystko wygląda z logopedycznego punktu widzenia. W skrócie oczywiście.

Przerośnięty migdał może mieć bardzo duży wpływ na rozwój mowy dziecka oraz na jakość tej mowy.
Trzeci migdał znajduje się na tylnej ścianie gardła nad migdałkami podniebiennymi i podniebieniem miękkim. Zaczyna się rozwijać po narodzeniu i zazwyczaj maksymalną wielkość osiąga u dzieci w wieku 3-7 lat. Pełni rolę ochronną, jest częścią układu odpornościowego. Potem zaczyna zanikać. 
Problem pojawia się, gdy dochodzi do obrzęku i przerostu tkanki migdałka. Mają na to wpływ częste infekcje. Zazwyczaj trzeci migdał po chorobach bakteryjnych czy wirusowych wraca do swoich rozmiarów, ale nie zawsze. 
Przerośnięty zatyka ujścia trąbek słuchowych, może doprowadzić do wysiękowego zapalenia ucha, bardzo często powoduje również u dzieci problemy ze słuchem. 
Kiedy można podejrzewać, że u dziecka przerośnięty jest trzeci migdał? 
Pierwszym sygnałem jest nocne chrapanie i spanie z otwartą buzią. Dziecko się nie wysypia, budzi w nocy, może dochodzić do bezdechów. Dziecko bardzo często ma niedrożny nos, co powoduje, że oddycha właśnie ustami. Oddychanie ustami z kolei powoduje, że buzia dziecka jest otwarta, język na dole, bardzo często wchodzi między zęby a to już o krok od seplenienia i wad zgryzu. Osłabione są również mięśnie warg. Tworzy się nieprawidłowy tor oddychania - czyli przez buzię, a nie przez nos.
Jeśli Twoje dziecko ma którykolwiek z tych objawów, warto skonsultować to ze specjalistą - laryngologiem. Bardzo często to właśnie logopeda kieruje na specjalistyczne badania, bo rodziców na początku niepokoi gorszy rozwój mowy dziecka lub jego niewyraźna mowa. Dlatego zazwyczaj umawia się na początek do logopedy. Zwykle dzieci z przerośniętym migdałem terapii logopedycznej potrzebują. 
Jeśli okaże się, że Twoje dziecko ma przerośnięty trzeci migdał, warto wykonać też badanie słuchu.
Pozdrawiam serdecznie. W razie pytań, jestem do dyspozycji.

Podobne wpisy

0 komentarze

Popular Posts