Wyprawka dla niemowlaka. Co przydaje się w szpitalu

26 maja

Wielu rodziców dopytuje mnie o wyprawkę dla niemowlaka. W załączonym pliku zebrałam listę rzeczy, które są niezbędne w szpitalu - dla mamy i dla maluszka. Wiele szpitali również publikuje tego typu listy na swoich stronach internetowych. Warto na nie zerknąć.
Taki spis dobrze przygotować sobie co najmniej trzy miesiące przed porodem. Byłoby idealnie, gdyby wszystkie rzeczy były zakupione już dwa miesiące przed planowanymi narodzinami dziecka. Im później zbierzemy się do skompletowania wyprawki, tym trudniej będzie nam później biegać po sklepach.

W skrócie uzasadnię, dlaczego pewne rzeczy są niezbędne, a niektóre - zbędne.
Niezbędne będą oczywiście ubranka dla maluszka, pieluchy tetrowe, pampersy najmniejsze. Proponuję zabrać do szpitala pajacyki rozpinane lub śpioszki i body. Wystarczą trzy komplety pajacyków rozpinanych lub śpioszków i ok. pięć pary body z długim rękawem. Jeśli okaże się, że dziecko przyjdzie na świat poprzez cesarskie cięcie, wówczas maleństwo może potrzebować więcej ciuszków, bo dłużej zostaniecie w szpitalu. Część warto naszykować w domu. Zapewne codziennie będzie Was ktoś odwiedzał, dlatego nie ma sensu zabierać ze sobą całej walizki dziecięcych ubranek.
Może przydać się kubeczek do picia dla noworodków. Specjalne można kupić w aptece. Jeśli zależy Wam na karmieniu piersią, poproście położne, by w razie konieczności podawały dzieciom mleko z kubeczka lub przy pomocy strzykawki. Nie stanie się wielka tragedia, jeśli dziecko na początku będzie karmione butelką, ważne jednak, by odpowiednio ją dobrać. Pomoże w tym doradca laktacyjny lub neurologopeda, jeśli jest na oddziale. Gdyby mama już chciała mieć butelkę spakowaną, ważne, by smoczek miał nieco szerszą i twardszą podstawę, żeby nie był za twardy ani za miękki. Dr. Łada, neurolopeda, która specjalizuje się w karmieniu dzieci, zaleca butelki firmy Lovi. Ale z innych form też można dobrać właściwe akcesoria.
Laktator... Cóż, jest to dość droga pomoc w karmieniu. Niekiedy okazuje się niezbędna. Jeśli  planujecie wyjeżdżać gdzieś, bo na przykład studiujecie, to z pewnością zakup laktatora będzie dobrym rozwiązaniem. W przeciwnym wypadku zakupicie laktator wtedy, kiedy uznacie to za konieczne. W szpitalu są dostępne laktatory, można je również wypożyczyć. Zatem do szpitala nie ma potrzeby go zabierać.
Poduszka do karmienia - rogal. Dla mnie taka poduszka była strzałem w 10. Bardzo długo mi służyła. Do dziś jej używam, chociaż syn ma rok. Już nie do karmienia, ale jednak się przydaje w różnych innych sytuacjach.
Do łóżeczka szpitalnego możecie włożyć, zamiast maskotek, książeczkę  - prezentowałam ją TU.
Co z pewnością nie powinno przydać się Twojemu dziecku? Rękawiczki na rączki. Odradzam ich zakup. Dziecko rączkami poznaje siebie, to nieocenione wrażenia sensoryczne, nie ograniczajmy ich maleństwu, nawet jeśli miałoby się troszkę zadrapać.
Wyprawkę w formie listy do pobrania znajdziecie TU

Podobne wpisy

0 komentarze

Popular Posts