Rozwój języka w pierwszym roku życia. Niepokojące sygnały

08 lutego



Luty na moim blogu jest pod hasłem rozwoju językowego dziecka rocznego. Tym razem post na temat tego, co powinno nas zaniepokoić w pierwszym roku życia.
1.       Nieprawidłowe napięcie mięśniowe. Można to zauważyć już w pierwszych dniach życia dziecka. Jeśli bierzemy naszego malucha na ręce, zauważymy, że rączki opadają, dziecko nie trzyma ich przy sobie, podobnie z nóżkami, możemy podejrzewać, że dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe. Jeśli czujemy, że dziecko jest zbyt spięte, na przykład podczas ubierania trudno mu rozluźnić mięśnie, może to być zbyt duże napięcie mięśniowe.
2.       Obserwujemy dokładnie rozwój ruchowy naszego malucha. Jak trzyma główkę, czy ją podnosi leżąc na brzuszku. Kiedy siada, stawia pierwsze kroki. Ważne czy raczkuje. W przypadku opóźnień, warto poinformować o tym pediatrę. Czasami wystarczy kilka ćwiczeń, które można robić samemu z dzieckiem, by poprawić jego sprawność.
3.       Kilkutygodniowe maleństwo będzie z nami nawiązywać kontakt wzrokowy. Zaobserwujemy, że główkę będzie kierowało w stronę dźwięku. Jeśli dziecko nie zwraca uwagi na dźwięk, może być to pierwszy niepokojący sygnał.
4.       Ważne: czy dziecko nawiązuje z nami kontakt wzrokowy.
5.       Patrzymy, jak nasze dziecko śpi. Czy w czasie snu lub w ciągu dnia ma otwartą buzię, czy chrapie. Przypatrujemy się  kącikom ust, jeśli opadają delikatnie do dołu i dziecko często otwiera buźkę, to kolejny powód do konsultacji z pediatrą.
6.       Brak gaworzenia może oznaczać problemy ze słuchem. Bardzo późne gaworzenie może być sygnałem problemów z nabywaniem języka. Już kilkutygodniowe niemowlę zaczyna bawić się wydawanymi przez siebie dźwiękami.
7.       Roczne dziecko zaczyna mówić pierwsze wyrazy: <mama>, <tata>, używa wyrazów dźwiękonaśladowczych, na jedzonko zaczyna wołać <am>, może już mówić <pa>.
8.       Roczne dziecko powtarza sylaby wypowiedziane przez dorosłego.
9.       Ważny w tym okresie jest wskazywania palcem, który pojawia się ok. 9-10 miesiąca życia.
10.   I kolejna bardzo ważna sprawa: jedzenie. Jeśli dziecku ulewa się po bokach pokarm, ma problem z chwytaniem brodawki lub smoczka, w późniejszym etapie ma odruchy wymiotne przy podawaniu jedzenia, je tylko papki, to również powód do konsultacji z pediatrą lub logopedą. 
[zdj. Dziecko w pierwszym roku życia powinno próbować potrawy o różnych smakach i konsystencjach]

Proszę pamiętać, że każde dziecko rozwija się inaczej. Warto jednak niepokojące sygnały zgłaszać pediatrze, chociażby po to, żeby się uspokoić. Wszystkim rodzicom życzę, by tylko na fałszywych alarmach się kończyło.
W kolejnych postach będzie o problemach z jedzeniem i stymulacji rozwoju mowy poprzez zabawę. Czekam na pytania i opinie.

Podobne wpisy

0 komentarze

Popular Posts